|
|
Prispevki (17) - Naša zgodovina v 2 minutah: Zgodovina Zemlje in njenih prebivalcev v samo 2 minutah. Pretresljivo:iz niča v nič.
- Zeleni Kras: Enkratna predstavitev Krasa! Film je nastal v okviru projekta Park Zelenega Krasa, ki ga je delno financirala Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Trajanje 11 minut.
- Holokavst, Ana Frank: Natanko pred sedemdesetimi leti, 27. januarja, so vojaki ruske Rdeče armade vkorakali v največje nacistično taborišče, v Auschwitz-Birkenau na Poljskem. Dogodkov iz te vojne so se spomnili tudi v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani, ki so ga danes obiskali mladi.
- Kako je A. Nobel povezan s Slovenijo : Nobelove nagrade so poimenovane po Alfredu Nobelu, ki si je zamislil podeljevanje tovrstnih nagrad in jim tudi namenil svoje premoženje. Nobel pa je na poseben način povezan tudi s Slovenijo.
- Odnosi med ZDA in Kubo: Ohlajene odnose imata ameriški državi Kuba in ZDA. Po več desetletjih sporov se je predsednik ZDA Obama odločil, da je napočil čas za otoplitev. Podrobno pod lupo poglejmo, zakaj sta državi sploh sprti. Kuba in ZDA sta v političnem in gospodarskem sporu že več kot 50 let, zdaj pa se trudita za boljše odnose.
- Živali v vojni : Pred stotimi leti se je po svetu razplamtela prva svetovna vojna, ki je potekala tudi na današnjem slovenskem ozemlju. Na današnji dan pred 97-imi leti pa sta Nemčija in Rusija sklenili premirje. Vojne s tem še ni bilo konec, trajala je še skoraj eno leto, v spopadih pa so morale sodelovati celo živali.
- Kdo so sindikati : va sindikalna gibanja so nastala v prvi polovici 19. stoletja kot protiutež moči delodajalcev (kapitalistov). V času industrijske revolucije se tovarne množično odpirajo. Veliko delavcev je neizobraženih, zato jih lastniki tovarn pogosto izkoriščajo - delavci delajo dolgo, opravljajo težko in nevarno delo ter zato dobijo zelo majhno plačilo.
- Martinovo : Že v času pred našim štetjem, ko so na naših tleh še živeli Rimljani so se v jesenskih praznovanjih in pojedinah naši predniki zahvaljevali bogovom za dobro letino. Darovali so jim hrano in živali, pogosto gosi, saj se prav v tem času goske selijo na jug. Hkrati pa so jih prosili tudi, da naj bo naslednje leto enako dobro.
- Referendum v Kataloniji : Katalonija je pokrajina ob meji s Francijo in Andoro, v kateri živi dobrih sedem milijonov ljudi. Katalonija ni neodvisna država, a je dokaj samostojna - ima svojo vlado in predsednika vlade. Katalonci si želijo, da bi bila neodvisna država z lastnim jezikom in odločanjem o tem, kam s svojim denarjem. Španske oblasti pa zahtevajo, da Katalonija ostane del Španije.
- Kdo je izumil denar?: Ljudje v kameni dobi še niso poznali bankovcev in kovancev. Namesto da bi kupovali, so si v srednji kameni dobi izmenjevali dobrine. Recimo: lovec je živalsko kožo zamenjal za orožje. Kasneje so začeli izmenjevati kovinske izdelke. Takšni izmenjavi rečemo blagovna menjava.
- Rimljani na slovenskih tleh: Pred več kot 2000 leti so v naših krajih vladali Rimljani in tu ustanovili mnoga mesta: Celeia, Norik, Poetovio, Emona. Saj poznate ta imena iz šole, a ne?
- Hladna vojna: Hladna vojna je obdobje groženj in napetosti med Združenimi državami Amerike in Sovjetsko zvezo.
- Dan upora proti okupatorju: Po svetu divja druga svetovna vojna. Slovenijo so zasedli okupatorji - Nemci, Madžari in Italijani. Okupirati pomeni zasesti. Okupatorji si prizadevajo, da bi dežela postala njihova last. Želijo izbrisati naš jezik, kulturo in običaje. Okupatorji preselijo veliko ljudi v taborišča, kjer morajo delati, mnogo jih tam tudi umre.
Slovenci imajo tega dovolj, zato ustanovijo Osvobodilno fronto slovenskega naroda. Ustanovni sestanek Osvobodilne fronte (OF) je bil 26. aprila 1941, kar v stanovanju književnika Josipa Vidmarja v Ljubljani. 27. aprila 1941 OF pozove vse Slovence, da se z orožjem uprejo okupatorju. Po treh letih težkega boja jim uspe pregnati okupatorje s slovenskega ozemlja.
- Življenje Koliščarjev: Osnovnošolci so pripravili razstavo Koliščarji v otroških očeh. V zadnji polovici leta dneve preživljali kot arheologi in restavratorji ter se pri tem veliko naučili.
- Udeležba Slovencev na olimpijskih igrah: Na prvih zimskih olimpijskih igrah leta 1924 v Chamonixu so Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev zastopala tudi dva Slovenca: Zdenko Švigelj in Vladimir Kajzelj. V svoji disciplini, teku na smučeh, sta se uvrstila med zadnje.
- Zgodovina olimpijskih iger: Stari Grki so v mestu, imenovanem Olimpija, vsaka štiri leta priredili največje športno tekmovanje. Atleti so se merili v teku, metu diska in borbah. Za nagrado so prejeli lovorjev venec, v času olimpijskih iger pa je veljala prekinitev vojskovanja med grškimi mestnimi državicami. Igre so prirejali v čast boga Zevsa. Leta 393 rimski cesar Teodozij uzakoni krščanstvo in prepove čaščenje grških bogov, s tem pa tudi olimpijske igre.
- Evropa skozi zgodovino: Evropa se je spreminjala skozi zgodovino. Kaj vse se je dogajalo, kdo je zasedal zdajšnje ozemlje naše države, kdo je premagal Mongole, katera država je bila največja ...
|