|
|
Prispevki (29) - Zgodovina Zemlje v 6 minutah:
- Mikrokozmos - življenje v travi: Dokumentarni film o življenju v travi. Trajanje: 1 ura 15 minut.
- Zemlja - rojstvo planeta: Dokumentarec o rojstvu planeta Zemlja pred 4,5 bilijoni let. Trajanje:1 ura 31 minut.
- Zasebno življenje žuželk - 2. sezona: Serija duhovitih animiranih filmov o življenju drobnih živalic okrog nas. Trajanje: 3 do 7 minut
- Zeleni Kras: Enkratna predstavitev Krasa! Film je nastal v okviru projekta Park Zelenega Krasa, ki ga je delno financirala Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Trajanje 11 minut.
- Izdelaj svoj tornado: S krožnimi zasuki plastenk začne voda v zgornji plastenki krožiti in izoblikuje se čudovit vrtinec, ki močno spominja na tornado v naravi. Na vodo v plastenki deluje sila – gravitacija, ki vodo vleče navzdol. Voda v zgornji plastenki ima potencialno energijo, ki jo imajo telesa na določeni višini. Ko začne voda teči navzdol, začne na račun potencialne energije pridobivati kinetično energijo. Kinetično energijo imajo telesa, ki se gibljejo z določeno hitrostjo- večja je hitrost in masa telesa, večja je njegova kinetična energija.
- Živali po svetu: Učenci morajo tudi razmisliti, v čem so si živali, ki živijo na določeni celini podobne, oziroma v čem se razlikujejo od ostalih živali po svetu. Soočijo se tudi s problemom - Kaj bi bilo, če bi določena žival živela v drugačnem okolju? Na koncu skupine svoje delo predstavijo ostalim, znanje tudi utrjujejo.
- Reciklirani okraski in darila: Bleščeči svetleči december je že skoraj na višku in praznične luči so prižgane že v skoraj vseh mestih. Tiste, ki morajo na okraske čakati do čisto pravih praznikov, pa so domače jelke. Ker smo Infodromovci še kar eko, smo se pozanimali, kako narediti okraske, ki bi bili prijazni nam kot tudi naravi. Na eko ustvarjalno misijo je odšla naša Ana.
- Kaj je sinhrotron: Če bi hoteli videti celice, iz katerih je sestavljeno naše telo, bi morali uporabiti mikroskop. In če bi želeli videti še natančneje, na primer molekule in atome v njih, bi nam prav prišla posebna naprava, ki se imenuje sinhrotron.
- 22 let prvega SMS-a: Kratko sporočilo ali SMS je veliko pomembnejšega tehnologija kot na primer Facebook. Prav danes obeležujemo že 22 let od prvega poslanega sporočila. Včasih smo jih pisali na ogromne naprave, danes pa so te seveda veliko naprednejše. A vsebina na omejenih 160 znakih pa ostaja podobna.
- Kako zmanjšati trke ptic in letal?: Na našem največjem letališču na Brniku smo preverjali, s katerimi ukrepi letališki delavci preprečujejo neprijetna srečanja med pticami in letali. Ukrepi delujejo, saj so v zadnjem času na letališču zabeležili trikrat manj trkov večjih ptic z letali. Za vse tiste manjše npr. škorce, lastovke, ki jih na leto pogine več sto, pa strokovnjaki iščejo nove možnosti za varen let tako pernatih letalcev kot jeklenih ptičev.
- Zasebno življenje žuželk - 4.sezona: Serija duhovitih animiranih filmov o življenju drobnih živalic okrog nas. Trajanje: 3 do 7 minut.
- Zasebno življenje žuželk - 3. sezona: Serija duhovitih animiranih filmov o življenju drobnih živalic okrog nas. Trajanje: 3 do 7 minut.
- Zasebno življenje žuželk - 1.sezona: Serija duhovitih animiranih filmov o življenju drobnih živalic okrog nas. Trajanje: 3 do 7 minut
- Kako deluje skuter na sončni pogon: Skuter na sončni pogon – to ni znanstvena fantastika, ampak resničnost, ki so jo ustvarili učenci Osnovne šole Zadobrova in z njo zmagali na mednarodnem natečaju Okolje in inovacija, na temo trajnostne mobilnosti.
- Kako delujejo odsevniki: Ker se ne moremo zanašati na to, da nas bodo vozniki v temi vedno opazili, je dobro poskrbeti, da smo čim bolj vidni. Otroci iz Radeč so v šotoru Vidko lahko sami preverili, kako dobro se v temi vidijo različni odsevniki. V šotoru Vidko se lahko prepričamo, kako pomembni so odsevni predmeti v temi.
- Pajkova mreža: Oglej si, kako pajek splete svojo mrežo.
- Plastične vrečke: Veš koliko plastičnih vrečk odvržemo vsako leto na svetu? Trilijon! To je zares ogromno in s tem tudi močno škodimo okolju. Povprečen Slovenec jih zavrže več kot 130 na leto, uporablja pa jo zgolj 20 minut. Vrečka v naravi potrebuje od 20 do 1000 let, da se razgrajuje. Od nje ostane plastičen prah, ki ga raznese po zraku, zemlji in morju.
- Živali v naši okolici: Ob slikovnem gradivu in kratkih filmčkih učenci dopolnjujejo svoje vedenje o živalih iz naše okolice. Primerno za obravnavo nove snovi ali utrjevanje.
- Pajki: Izredno zanimiv dokumentarec o pajkih. Dolžina: 45 minut.
- Plastična vrečka: Kratek film (18 minut) sledi potovanju plastične vrečke od trgovine do oceana. Glas: Werner Herzog.
- Animals save the Planet: Serija 11 kratkih animiranih filmov, ki opozarjajo na varovanje narave. Dolžina posameznega filmčka: od 30 do 50 sekund.
- Making sience fun - experiments: Zanimiva stran z najrazličnejšimi poskusi, pripomočki, ki jih potrebujemo in natančnim opisom postopka. Navodila si lahko tudi natisnemo.
- Zelena luč (Green Light): Zelena luč je serija 6 vzgojno-izobraževalnih animiranih filmov, v katerih otroci na zabaven spoznavajo osnovne prometne predpise za varnost v cestnem prometu. Dolžina posamezne risanke: 5 minut.
- Krvno-žilni sitem - filmček: Poučna risanka s slovenskimi podnapisi.
- Okostje ali skelet - filmček: Poučna risanka o človeške okostju s slovenskimi podnapisi.
- Sluh in uho - filmček: Poučna risanka o ušesu s slovenskim prevodom.
- Dihala - filmček: Poučna risanka o dihalih s slovenskimi podnapisi.
- Mravlje: Skrivna moč narave: Dokumentarni film, ki nas popelje v svet mravelj skozi oči znanstvenika Berta Hölldoblerja. Dolžina 54 minut.
|